Our 2022 Sporting Achievements

Education Officer of Sport, Burnadette Duggan, summaries this year's fantastic sporting achievements. 

Primary Schools

The talent in our primary schools was highly evident again this year with 114 students selected for a New South Wales Polding team. Almost every pathway sport included a Maitland-Newcastle representative in a Polding team.

These students were successful in representing their school, region and diocese in each of their sports.  Each of these talented students was presented with a medal for representing NSW Polding at an NSW Primary School Sports Association (PSSA) sporting event.

Some students continued to excel in their chosen sport and were rewarded with a place in the NSW PSSA team to represent the diocese at the School Sport Australia competition. These exceptionally talented athletes are the best in NSW for their age group and are certainly athletes to watch in the future:

Nate Horsey from St Brigid’s Primary School, Raymond Terrace – Touch Football & Rugby League

Owen Trickey from St Catherine’s Catholic College, Singleton – AFL

Ivy Hagan from St Joseph’s Primary School, Denman – Touch Football

Harrison Gane from St Joseph’s Primary School, East Maitland – Rugby League

Oliver Dempsey from St James’ Primary School, Kotara South – Athletics

Quin Neyland from St Catherine’s Catholic College, Singleton – AFL & Swimming

Alexis Petrovic from St James’ Primary School, Kotara South – Swimming

 

Congratulations on your achievements!

 

Secondary Schools

Diocese has a proud tradition of sporting achievement as demonstrated by the talented and gifted athletes throughout our secondary schools. It is always exciting to see athletes who have traveled through our school pathways and continue to excel in the sporting arena well beyond their school years.  Many students have continued to excel in a variety of sports and this is evidenced by those who represented our schools at all levels, in all sporting pathways.

We are extremely grateful that all pathway diocesan trials were able to go ahead this year. Many students were honoured to be named for a diocesan team to represent at NSWCCC. Many of these talented athletes were named for the New South Wales Combined Catholic Colleges (NSWCCC) team.  Below are the students who were named for an NSWCCC team.

 

AFL

Cody Beavis                       All Saint's College, Maitland

Maddy Marsh                  Catherine McCauley College Medowie

Alex Neyland                     St Catherine's College, Singleton

Molly Thomas                  St Catherine's College, Singleton

Ayla Flynn                         St Pius X High School, Adamstown

 

Athletics

Trae       Fairweather       All Saint's College, Maitland

Ebony   Newton                All Saint's College, Maitland

Harriet  Greentree          All Saint's College, Maitland

Jarvis     Lea                         All Saint's College, Maitland

Kayden Mahony               All Saint's College, Maitland

Dixie      Conlon                  Catherine McAuley, Medowie

Dwayne Vaggs                   Catherine McAuley, Medowie

Zane      Edwards               St Bede’s Catholic College, Chisholm

Oliver    Gorton                 St Bede’s Catholic College, Chisholm

Harry     Lidbury                 St Bede’s Catholic College, Chisholm

Coen     Morgan                St Bede’s Catholic College, Chisholm

Zachary Thomson             St Bede’s Catholic College, Chisholm

Maverick Barnes               St Joseph’s High School, Aberdeen

Albert   Yuille                     St Joseph’s High School, Aberdeen

Heath    Chalker                 St Joseph’s College, Lochinvar

Demetrius Rohr                St Joseph’s College, Lochinvar

Aurelia  Russell                  St Joseph’s College, Lochinvar

Amarni Ward                     St Joseph’s College, Lochinvar

Grady    Platt                       St Paul’s Catholic College, Booragul

Madeline Platt                   St Paul’s Catholic College, Booragul

Alexander Brown             St Pius X High School, Adamstown

Phoebe Doran                    St Pius X High School, Adamstown

Dylan     Molloy                  St Pius X High School, Adamstown

Ethan    Zander                  St Pius X High School, Adamstown

 

Basketball

Gabriel Lopez                    St Francis Xavier's College, Hamilton

Noah Shiels                        St Francis Xavier's College, Hamilton

Hannah Nimmo                 St Francis Xavier's College, Hamilton

Hope White                       All Saint's College, Maitland

Sophie Williams               All Saint's College, Maitland

Emily Foy                             St Francis Xavier's College, Hamilton

 

Cricket

Riley Urquhart                   St Mary's Catholic College, Gateshead

 

Cross Country

Grady Platt                          St Paul's Catholic College, Booragul

Demetrius Rohr                St Joseph's College, Lochinvar

Coen Morgan                     St Bede's Catholic College, Chisholm

Phoebe Doran                   St Pius X High School, Adamstown

Abrahm Russell                 St Joseph's College, Lochinvar

Aurelia Russell                   St Joseph's College, Lochinvar

Ellen Hughes                      St Francis Xavier's College, Hamilton

Oliver Gorton                   St Bede's Catholic College, Chisholm

Ashlyn Wall                       All Saint's College, Maitland

Caoimhe Bray                    St Joseph's High School, Aberdeen

Zach Thomson                   St Bede's Catholic College, Chisholm

William Dalgleish              St Paul's Catholic College, Booragul

 

Football

Bhuvadej Loachaivaj       St Francis Xavier's College, Hamilton

Lachlan Griffiths               St Francis Xavier's College, Hamilton

Declan Hughes                  St Francis Xavier's College, Hamilton

Aswin Gurung                    St Francis Xavier's College, Hamilton

Dominik Brymora             St Francis Xavier's College, Hamilton

Christian Bracco                St Francis Xavier's College, Hamilton

Madeline Howard            St Mary’s Catholic College, Gateshead

Mercedes McNabb         All Saints College, Maitland

Eve Howard                        St Joseph’s High School, Aberdeen

Saffron Grass                     St Clare's High School, Taree

Emma O’Hagan                 St Mary’s Catholic College, Gateshead

 

Golf

Lachlan Standing              All Saints College, Maitland

 

Netball

Elle Kaluski                          St Pius X High School, Adamstown

Hope White                        All Saints College, Maitland

 

Rugby League

Mackenzie Day                  St Joseph’s High School, Aberdeen

Malaki Poa                          St Joseph’s High School, Aberdeen

Ashleigh Loft                      St Joseph’s High School, Aberdeen

Lydia Mulherin                  San Clemente High School, Mayfield

Darcy Wallace                    St Joseph’s High School, Aberdeen

Diesel Hagan                      St Joseph’s High School, Aberdeen

Myles Martin                     All Saint's College, Maitland

Caleb Garvie                      All Saint's College, Maitland

 

Rugby Union

Malachi Sausaofai            St Francis Xavier’s College, Hamilton

Brendan Palmer                                St Francis Xavier’s College, Hamilton

Joseph Green                    All Saint's College, Maitland

Richard Lim                         St Francis Xavier’s College, Hamilton

Caitlin Rodgers                  St Clare's High School, Taree

Kaleb Ward                         St Catherine’s College, Singleton

Ethan Hamilton                 St Mary’s Catholic College, Gateshead

Darcy Emmett                   All Saints College, Maitland

Henry Burke                       St Mary’s Catholic College, Gateshead

Eve Keeling                         St Pius X High School, Adamstown

Imogen Hope                     St Francis Xavier's College, Hamilton

Georgie Pratley                 St Joseph’s High School, Aberdeen

 

Swimming

Aaleyah Tolar                     St Pius X High School, Adamstown

Evie Lucas                            St Paul’s Catholic College, Booragul

Levi Reynolds                    St Joseph’s College, Lochinvar

Zoe Ingrey                           St Paul’s Catholic College, Booragul

Valentina Costa                 St Paul’s Catholic College, Booragul

Sampson Ward                  San Clemente High School, Booragul

Jacob Lynch                        St Mary’s Catholic College, Gateshead

Harrison Tancred              St Clare’s High School, Taree

Sarah Bull                            St Francis Xavier’s College, Hamilton

 

Tennis

Chloe Googh                      St Mary’s Catholic College, Gateshead

 

Touch

Jye Stone                             St Mary’s Catholic College, Gateshead

Tyla Brown                         St Joseph's High School, Aberdeen

Sophie Murdoch               All Saints College, Maitland

Stevie Botham                   St Mary's Catholic College, Gateshead

 

Triathlon

Monty Dixon                    All Saints College, Maitland

Liam Dixon                        All Saints College, Maitland

Madeline Platt                   St Pauls Catholic College, Booragul

Grady Platt                          St Pauls Catholic College, Booragul

 

Volleyball

Jackson McDougall          St Francis Xavier’s College, Hamilton

 

Water polo

Amali Jarrett                     St Francis Xavier's College, Hamilton

Beau Rayner                       St Francis Xavier's College, Hamilton

Alex Thrum                         St Francis Xavier's College, Hamilton

 

NSW All Schools team or merit team participants

Maddy Marsh                    Catherine McAuley College, Medowie – AFL

Emily Foy                             St Francis Xavier’s College, Hamilton – Basketball

Emma Donnelly                 St Francis Xavier’s College, Hamilton – Basketball

Gabriel Lopez                     St Francis Xavier’s College, Hamilton – Basketball

Christian Bracco                St Francis Xavier’s College, Hamilton – Football

Bhuvadej Loachaivaj       St Francis Xavier’s College, Hamilton – Football

Dominik Brymora             St Francis Xavier’s College, Hamilton – Football

Aswin Gurung                    St Francis Xavier’s College, Hamilton – Football

Hope White                        All Saints College, Maitland – Netball

Madeline Platt                   St Paul’s Catholic College, Booragul – Triathlon

Grady Platt                          St Paul’s Catholic College, Booragul – Triathlon

Monty Dixon                      All Saints College, Maitland – Triathlon

Liam Dixon                          All Saints College, Maitland – Triathlon

 

New South Wales Combined Catholic College Blue Awards

A huge congratulations to our 2022 NSWCCC Blue Award recipients:

Hope White        All Saints College, Maitland – Netball

Tyla Brown          St Joseph’s High School, Aberdeen – Touch Football

Liam Dixon          All Saints College, Maitland – Triathlon

Monty Dixon      All Saints College, Maitland – Triathlon

Gabriel Lopez     St Francis Xavier’s College, Hamilton – Basketball

Emily Foy             St Francis Xavier’s College, Hamilton – Basketball

Read more about the NSWCCC Blue Awards here.

 

As Education Officer of Sport for the Diocese, I am so thankful that all pathway sporting events went ahead and that our students were able to participate and excel in the sports they love.

Much thanks should be given to Sport Coordinators, Diocesan Convenors, Team Managers and Officials who, on top of busy school workloads, undertake these roles to give our students so many wonderful sporting experiences. The leadership, support and time they give to the students in their care is outstanding. The dedicated Sport Coordinators from our Diocese are:

Alison Tilse

David Pitfield

Guy Perrin

Belinda Watts

Annette Morgan

Rosemary Wilkinson

Jennifer Corben

Phil Peate

Elliott Plank

Steve Burns

Matthew Bailey

Matt Edwards

Matthew Collier

Follow mnnews.today on Facebook, Twitter and Instagram.